صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شهرام ناظری در سال 1328 در کرمانشاه در خانواده ای فرهنگ دوست و اهل هنر و موسیقی به دنیا آمد. پدرش كه صدای لطیفی داشت و از سبك قدما و خوانندگان آن دیار به خصوص شادروان شیخ داوودی خواننده بزرگ بهره گرفته بود فرزندش را تحت تعلیم قرار داد.

قطب این خانواده استاد حاجی خان ناظری بود كه اكثر موسیقی دانان كرمانشاه را با نت و موسیقی اصیل ایران تعلیم داد و خود از شاگردان درویش خان و كلنل وزیری بود. در سن 9 سالگی اولین برنامه هنری خود را در رادیو كرمانشاه همراه با تار مرحوم درویشی از نوازندگان معروف كرمانشاه اجرا نماید. او سپس در سن 11 سالگی در رادیو تلویزیون ایران چند برنامه در آواز ایرانی اجرا کرد. شهرام از دانش پسر عمویش علی ناظری و درویش نعمت علی خان خراباتی در زمینه موسیقی محلی و كردی نیز بهره فراوان گرفت.

در سال 1345 برای بهره گیری از محضر اساتیدی چون شادروان عبداله دوامی، نورعلی برومند، عبدالعلی وزیری، محمود كریمی و. .. مقیم تهران شد و همزمان سه تار را نیز نزد استادان احمد عبادی، محمود تاج بخش، جلال ذوالفنون و محمود هاشمی فرا گرفت. شهرام ناظری مدت یك سال نیز در تبریز با نوازندگان و موسیقی دانان آن دیار مانند بیگجه خانی و محمود فرنام قیطانچیان كه از شاگردان اقبال آذر بودند درزمینه موسیقی ایرانی همکاری کرد. درسال 1354 بنابه پیشنهاد نورعلی برومند به استخدام رادیو تلویزیون در آمد و اولین برنامه خود را با گروه شیدا به سرپرستی محمد رضا لطفی با مثنوی مولانا و ترانه ای از شیخ بهایی اجرا نمود و پس از آن با گروه عارف به سرپرستی حسین علیزاده و پرویز مشكاتیان همكاریش را ادامه داد.

سال 1355 درنخستین كنكور موسیقی سنتی ایران (باربد) مقام اول رابه دست آورد و درسال 1356 همراه باگروه سماعی به سرپرستی اصغر بهاری و حسن ناهید برای اجرای كنسرت در جشنواره توس انتخاب شد. از سال 1357 تا 1360 با تلاش پی گیر و بی وقفه آلبوم‌های چاووش (2) (3) (4) (7) (8)، آلبوم مثنوی موسی شبان و سخن عشق را تهیه كرد.

در سال های 1360 تا 1364 از فعالیت خود کاست و مشغول تدریس موسیقی و ردیف های آواز ایرانی به علاقه مندان شد. از سال 1364 به بعد با همكاری گروه های موسیقی ایرانی كارهای زیبایی را به بازار موسیقی عرفانی و اصیل ایرانی عرضه کرد از جمله این آثارمی توان ازشور انگیز با همكاری حسین علیزاده، گل صد برگ و آتش در نیستان با همكاری جلال ذوالفنون، كنسرت اساتید با همكاری گروه فرامرز پایور و بی قرار با همكاری گروه جلیل عندلیبی را نام برد. شهرام ناظری طی فعالیت هنری خود برای اجرای كنسرت، سفرهای بسیاری به كشورهای آسیایی، اروپایی و آمریكا داشته و در فستیوال های جهانی نیز حضور به هم رسانیده است. در سال 1380 به همراه فرزندش حافظ ناظری در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرد.

این اجرا جایزه اول این فستیوال به عنوان بهترین خواننده موسیقی اصیل ایرانی را نصیب او کرد. ناظری همچنین جایزه مخصوص هیئت داوران جشنواره مهررا نیز از آن خود ساخت. در سال 1386 نشان شوالیه ادب و هنر را از سوی دولت فرانسه دریافت کرد. این نشان بالاترین نشان فرهنگی فرانسه است و پاس‌داشتی است از طرف دولت فرانسه به هنرمندانی که تلاش ویژه‌ای در اعتلای فرهنگ و هنر انجام می‌دهند.

وی همچنین در همین سال(2007میلادی) از طرف مجمع آسیا به عنوان هنرمند برتر آسیا انتخاب و از طرف پارک كی مون دبیر كل سازمان ملل متحد تقدیر ویژه شد. مثنوی موسی و شعبان، بهاران ابیدر، شعروعرفان (بنمای رخ)، یادگار دوست، ساقی نامه و صوفی نامه 1 و 2، نجوا، بشنو از نی، سخن تازه، دیوان شمس، لاله بهار، شورانگیز، درگلستانه، زمستان، کنسرت اساتید موسیقی، گل صدبرگ، آتش در نیستان، چاوش 2،3،4،7 و 8، چشم به راه، کنسرتی دیگر، دل شیدا، کیش مهر، مطرب مهتاب رو، بی قرار، حیرانی، لولیان، غم زیبا و سفر به دیگر سو مجموعه آلبوم هایی است که او منتشر کرده است.

مرتبط با این خبر

  • بهبود حال فردوس کاویانی

  • نمایشگاه «حماسه خرمشهر» از امروز در برج آزادی برپا می‌شود

  • بنیاد موسیقی کره جنوبی جایزه بهترین موسیقیدان سال را به «حسین علیزاده» اهدا کرد

  • حلول ماه مبارک رمضان و فرارسیدن ماه نزول قرآن بر تمام مسلمانان جهان مبارک باد.

  • اجرای سه نمایش خیابانی در محوطه مجموعه تئاتر شهر

  • بهای سینما در ماه مبارک رمضان نصف شد!

  • گزارشی از نوزدهمین شب آواز ایرانیحافظ‌ و مولوی به روایت موسیقی دستگاهی/ رونمایی از آلبوم «نرگس فتان» با اجرای میرجلالی

  • با صدای جوانمیر منهویی‌ گورجویی و تنبور رضا علی‌آبادیماهور آلبوم «نظم‌های تنبور» را منتشر کرد

  • در حراجی نیویورک«جمجمه» ۳۵ ساله ۱۱۰ میلیون دلار فروش رفت

  • «مجلس شب چراغ» پذیرای هنرمندان و اصحاب رسانه