لوریس چكناوریان آهنگساز و رهبر اركستر سال 1316 در بروجرد به دنیا آمد.

لوریس چكناوریان آهنگساز و رهبر اركستر سال 1316 در بروجرد به دنیا آمد.

لوریس چكناوریان
چنانكه خود می‌گوید، مادرش از قتل عام ارامنه در تركیه جان بدر برد و پدرش از زندان‌های استالین و هر دو به ایران كوچیدند و در شهرستان بروجرد سكنی گزیدند.

او تحصیلات موسیقی خود را از سال 1332 در هنرستان عالی موسیقی آغاز كرد. مدتی بعد به وین عزیمت نموده و تا سال 1340 در فرهنگستان موسیقی این شهر به تحصیل آهنگسازی و رهبری اركستر اشتغال داشت. سپس به ایران بازگشت و ضمن تدریس در هنرستان عالی موسیقی و ترتیب دادن نمایشگاهی از سازهای ملی در انستیتو گوته تهران، تصدی صداخانه ملی هنرهای زیبای كشور را عهده دار شد.

چكناوریان در اواخر سال 1342 رهسپار اتریش شد و در سالزبورگ كار آهنگسازی را ادامه داد. دو سال بعد به آمریكا رفت و چندین سال در دانشگاه میشیگان به ادامه تحصیل در رشته‌های آهنگسازی و رهبری اركستر پرداخت. وی در سال 1349 به ایران بازگشت و علاوه بر كنسرت‌هایی با اركستر سمفونیك تهران، اركستر مجلسی و تلویزیونی ملی ایران و... (به عنوان رهبر میهمان)، آثار متعددی آفرید كه اكثر آنها در تالار رودكی اجرا گشت.

چكناوریان در سال 1351 به رهبری اركستر اپرای تهران منصوب گردید. چكناوریان پس از انقلاب در ارمنستان اقامت گزید و در ایروان به فعالیت‌های هنری خود ادامه‌داد.

در كارنامه كاری چكناوریان آهنگسازی فیلم هم دیده می‌شود. موسیقی فیلم‌هایی چون تنگسیر امیر نادری، من ایران را دوست دارم خسرو سینایی، پرتو یك حماسه منوچهر طیاب، بیتا هژیر داریوش و بشارت منجی نادر طالب‌زاده از جمله آثار چكناوریان در حوزه موسیقی فیلم است.

چكناوریان از سال 1989 (میلادی) تا 2000 رهبری اركستر فیلارمونیك ارمنستان را برعهده داشت و بیشتر در ارمنستان به سر می‌برد. به مدت 3 سال (93-1991) نیز برای اجراهای خیریه با این اركستر در وین بود.

اواسط دهه هفتاد او به ایران آمد و به عنوان رهبر مهمان اجراهای فراوانی را با اركستر سمفونیك تهران داشت و دوره رهبری او بر این اركستر از جمله دوره‌های پرفروغ اركستر سمفونیك تهران به شمار می‌رفت. چكناوریان با برخی از خوانندگان هم اجراهایی را رهبری كرد كه از جمله آنها می‌توان به اجرایی با شهرام ناظری از مجموعه آثار این خواننده در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی و اجرایی با سیدعبدالحسین مختاباد در تالار وحدت و فرهنگسرای بهمن اشاره كرد. او مدتی هم رهبری اركستر مجلسی رودكی را عهده‌دار شد.

انتشار لوح تصویری كنسرت چكناوریان -ناظری
چكناوریان را به تعبیر سیدعلیرضا میرعلینقی می‌توان آخرین آهنگساز از نسل رمانتیك‌های ایران به شمار آورد و استاد همایون خرم نیز در نشست رونمایی از آثار او گفت كه او از معدود آهنگسازان آشنا به فنون غربی آهنگسازی است كه ملودی‌های نابی را ساخته است.

خاچاتوریان‌ آهنگساز نامی ارمنی درباره او گفته است: «او استعدادی بزرگ است كه سنن موسیقی ارامنه را ادامه داده است...یك موسیقی دان و رهبر برجسته و كار ارف گفته است كه هدیه ی وی كه همان قطعات هنری اوست، جالب توجه است. و در نهایت لوكاس فاس از او به عنوان یك آهنگساز خوب رهبر با تجربه و موسیقی دانی واقعی یاد كرده است.

او بیش از 75 اثر شامل سمفونی، اپرا، موسیقی مجلسی، كنسرتو برای پیانو، ویلن، گیتار، ویولن سل و پیپا، موسیقی باله، آثاری برای گروه كر، یك ركوئیم، و یك اوراتوریو و بیش از 45 موسیقی فیلم ساخته‌است.

از جمله‌آثار او می‌توان به اپرای پردیس و پریسا، اپرای رستم و سهراب، باله سیمرغ، آهنگ نور و صدا، توكاتا و فوگ برای اركستر زهی
كنسرتوپیانو، سمفونی پرسپولیس (سال 1384) و پوئم سمفونی كوروش.

مجموعه آثار او از سوی انتشارات آوای باربد به بازار موسیقی عرضه شده است و علاوه بر آن در یكی از نشست‌های نقد نغمه بحث و نقد مفصلی درباره آثارش توسط هوشنگ كامكار صورت گرفت.

سردبیر: رادیو آوا

 • #آهنگساز #ارامنه #ارمنستان #بروجرد #خاچاتوریان‌ #رهبر اركستر #رهبری اركستر فیلارمونیك ارمنستان #شهرام ناظری #لوریس چكناوریان #لوكاس فاس

مشاهیر

 • شهرداد روحانی

 • كیوان ساكت

 • بیژن كامكار

 • فرامرز پایور

 • كیهان كلهر

 • استاد حبیب الله بدیعی

 • فرهنگ شریف

 • علی اكبر شهنازی

 • احمد عاشورپور؛ پدر موسیقی محلی گیلان

 • شهرام ناظری