صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شهرام ناظری در سال 1328 در کرمانشاه در خانواده ای فرهنگ دوست و اهل هنر و موسیقی به دنیا آمد. پدرش که صدای لطیفی داشت و از سبک قدما و خوانندگان آن دیار به خصوص شادروان شیخ داوودی خواننده بزرگ بهره گرفته بود فرزندش را تحت تعلیم قرار داد.

قطب این خانواده استاد حاجی خان ناظری بود که اکثر موسیقی دانان کرمانشاه را با نت و موسیقی اصیل ایران تعلیم داد و خود از شاگردان درویش خان و کلنل وزیری بود. در سن 9 سالگی اولین برنامه هنری خود را در رادیو کرمانشاه همراه با تار مرحوم درویشی از نوازندگان معروف کرمانشاه اجرا نماید. او سپس در سن 11 سالگی در رادیو تلویزیون ایران چند برنامه در آواز ایرانی اجرا کرد. شهرام از دانش پسر عمویش علی ناظری و درویش نعمت علی خان خراباتی در زمینه موسیقی محلی و کردی نیز بهره فراوان گرفت.

در سال 1345 برای بهره گیری از محضر اساتیدی چون شادروان عبداله دوامی، نورعلی برومند، عبدالعلی وزیری، محمود کریمی و. .. مقیم تهران شد و همزمان سه تار را نیز نزد استادان احمد عبادی، محمود تاج بخش، جلال ذوالفنون و محمود هاشمی فرا گرفت. شهرام ناظری مدت یک سال نیز در تبریز با نوازندگان و موسیقی دانان آن دیار مانند بیگجه خانی و محمود فرنام قیطانچیان که از شاگردان اقبال آذر بودند درزمینه موسیقی ایرانی همکاری کرد. درسال 1354 بنابه پیشنهاد نورعلی برومند به استخدام رادیو تلویزیون در آمد و اولین برنامه خود را با گروه شیدا به سرپرستی محمد رضا لطفی با مثنوی مولانا و ترانه ای از شیخ بهایی اجرا نمود و پس از آن با گروه عارف به سرپرستی حسین علیزاده و پرویز مشکاتیان همکاریش را ادامه داد.

سال 1355 درنخستین کنکور موسیقی سنتی ایران (باربد) مقام اول رابه دست آورد و درسال 1356 همراه باگروه سماعی به سرپرستی اصغر بهاری و حسن ناهید برای اجرای کنسرت در جشنواره توس انتخاب شد. از سال 1357 تا 1360 با تلاش پی گیر و بی وقفه آلبوم‌های چاووش (2) (3) (4) (7) (8)، آلبوم مثنوی موسی شبان و سخن عشق را تهیه کرد.

در سال های 1360 تا 1364 از فعالیت خود کاست و مشغول تدریس موسیقی و ردیف های آواز ایرانی به علاقه مندان شد. از سال 1364 به بعد با همکاری گروه های موسیقی ایرانی کارهای زیبایی را به بازار موسیقی عرفانی و اصیل ایرانی عرضه کرد از جمله این آثارمی توان ازشور انگیز با همکاری حسین علیزاده، گل صد برگ و آتش در نیستان با همکاری جلال ذوالفنون، کنسرت اساتید با همکاری گروه فرامرز پایور و بی قرار با همکاری گروه جلیل عندلیبی را نام برد. شهرام ناظری طی فعالیت هنری خود برای اجرای کنسرت، سفرهای بسیاری به کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکا داشته و در فستیوال های جهانی نیز حضور به هم رسانیده است. در سال 1380 به همراه فرزندش حافظ ناظری در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرد.

این اجرا جایزه اول این فستیوال به عنوان بهترین خواننده موسیقی اصیل ایرانی را نصیب او کرد. ناظری همچنین جایزه مخصوص هیئت داوران جشنواره مهررا نیز از آن خود ساخت. در سال 1386 نشان شوالیه ادب و هنر را از سوی دولت فرانسه دریافت کرد. این نشان بالاترین نشان فرهنگی فرانسه است و پاس‌داشتی است از طرف دولت فرانسه به هنرمندانی که تلاش ویژه‌ای در اعتلای فرهنگ و هنر انجام می‌دهند.

وی همچنین در همین سال(2007میلادی) از طرف مجمع آسیا به عنوان هنرمند برتر آسیا انتخاب و از طرف پارک کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد تقدیر ویژه شد. مثنوی موسی و شعبان، بهاران ابیدر، شعروعرفان (بنمای رخ)، یادگار دوست، ساقی نامه و صوفی نامه 1 و 2، نجوا، بشنو از نی، سخن تازه، دیوان شمس، لاله بهار، شورانگیز، درگلستانه، زمستان، کنسرت اساتید موسیقی، گل صدبرگ، آتش در نیستان، چاوش 2،3،4،7 و 8، چشم به راه، کنسرتی دیگر، دل شیدا، کیش مهر، مطرب مهتاب رو، بی قرار، حیرانی، لولیان، غم زیبا و سفر به دیگر سو مجموعه آلبوم هایی است که او منتشر کرده است.

سردبیر: چندرسانه ای رادیو آوا

مشاهیر

  • محمدرضا درویشی

  • منوچهر صهبایی

  • مجید انتظامی

  • محمود ذوالفنون

  • فرامرز پایور

  • محمد ‌نوری

  • بیژن کامکار

  • کیوان ساکت

  • شهرداد روحانی

  • محمد رضا لطفی