وی در تهران متولد شد و اولین گام موسیقی خود را در سن شش سالگی همزمان با تحصیل در مدرسه موسیقی گذاشت و در هنرستان موسیقی مشغول به تحصیل در رشته ساز ترومبون و تئوری موسیقی شد.

وی پس از دریافت دیپلم در رشته ساز ترومبون به نوازنده در اركستر سمفونیك تهران فعالیت خود را آغاز نمود و به مدت دو سال در كنار كار اصلی خود، به عنوان رهبر و سرپرست گروه كر اركستر سمفونیك تهران نیز فعالیت داشت.

نصیر حیدریان سالها بعد جهت ادامه تحصیل راهی كشور اتریش شد و در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی شهر وین، رشته ساز ترومبون را زیر نظر Horst Küblböck ادامه داد و در سال 1991 تا 1997 میلادی در دانشگاه موسیقی شهر گراتز تحصیل خود را در رشته رهبری اركستر زیر نظر استادانی همچون Martin Turnovsky,Arturo Tamayo , Wolfgang Bosic ادامه داد.

وی در سال 1999 موفق به دریافت جایزه Die Richard Wagner Stipendienstiftung شد و پس از اتمام تحصیل و در یافت دیپلم رهبری، سرپرستی چندین اركستر و آنسامبل را به عهده گرفت.

وی در سال 1997 تا 2003 در اپرای شهر گراتز به عنوان رهبر اركستر مهمان قطعات اپرایی مختلفی را رهبری نمود. همچنین اجرا در سایر شهرهای اروپا چون اجرای اپرا با اركستر سمفونیك بازل Sinfonieorchester Basel، اجرای اپرا به عنوان دستیار بیت فورر با اپرای زوریخ Opernhaus Zürich ، اپرای بن Opernhaus Bonn، اركستر تالار بتهوون شهر بن Orchester der Beethovenhalle Bonn و اركستر مجلسی مونیخ Münchner Kammerorchester، اركستر جوانان ونزوئلا Youth Symphony Orchestra Venezuela، اركستر جوانان جهان World Youth Orchestra و دستیار بیت فورر در اجرای آثار معاصر آهنگسازان اسپانیایی با آنسامبل موسیقی معاصر بارسلون و ... را در كارنامه خود دارد.

وی در سال 2003 در اپرای شهر گراتز اپرای پر چالش و پر آوازه Puch and Judy اثرHarrison Birtwistle و همچنین قطعه Begehren اثر Beat Furrer را به عنوان رهبر اركستر به روی صحنه برد كه این اجرا در همان سال به نوشته مجله Opernwelt «دنیای اپرا» در سال 2003 به عنوان بهترین اجرا در سال لقب گرفت.

وی در تابستان سال 2015 برای بر گزاری مستركلاسهای رهبری عازم كشور كره شد و در مهر ماه سال 1394 به عنوان رهبر اركستر میهمان به ایران دعوت شد و اپرای عاشورا اثر بهزاد عبدی را به روی صحنه برد و همچنین در آبان ماه 1395 به همراه اركستر سمفونیك تهران در كشور چین در افتتاحیه جشنواره موسیقی شركت نمود و در تیر ماه همان سال به همراه اركستر جوانان جهان به عنوان رهبر اركستر سمفونیك تهران از كشور ایتالیا در جشنواره موسیقی فجر به همراهی اركستر سمفونیك تهران در تالار وحدت به روی صحنه رفت. حیدریان بهمن ماه 1397 در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر به عنوان رهبر مهمان با اركستر رتوریك به روی صحنه رفت و اردیبهشت ماه 1398كنسرتو ساكسوفون اریك لارسون را با همراهی گرالد پرین فالك (سولیست ساكسوفون اهل اتریش) و سمفونی شماره سه مندلسون را به عنوان رهبر مهمان با اركستر سمفونیك تهران اجرا كرد.

نصیر حیدریان از سال 2003 به عنوان استاد دانشگاه در رشته رهبری اركستر در درانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی شهر گراتز فعالیت دارد و سرپرستی اركسترهایی همچون اركستر بادی، موسیقی فیلم را به عهده دارد و در كنار كار اصلی و هنری خود، مستر كلاس‌های رهبری متعددی را در كشور اتریش ، كره جنوبی و ایران برگزار می‌نماید.

سردبیر: رادیو آوا

 • #اركستر سمفونیك تهران #نصیر حیدریان

مشاهیر

 • شهرداد روحانی

 • كیوان ساكت

 • بیژن كامكار

 • فرامرز پایور

 • لوریس چكناوریان

 • كیهان كلهر

 • استاد حبیب الله بدیعی

 • فرهنگ شریف

 • علی اكبر شهنازی

 • احمد عاشورپور؛ پدر موسیقی محلی گیلان