صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

در این مطلب دربارة موسیقی متن فیلم محمد رسول الله و علل موفقیت آن می‌خوانید.

اثر به یادماندنی مصطفی عقاد که در ایران با نام فیلم محمد رسول الله (ص) بارها و بارها پخش شده است، در سال 1976 در صحراهای لیبی ساخته شد و موسیقی اثرگذار آن را «موریس ژار» آهنگساز فرانسوی ساخت. موسیقی‌ای که احساس و حماسه را همزمان دارد. هم شور جهاد در سرمی‌افکند هم شوق دیدار یار در غار حرا.
تم اصلی این موسیقی کاملا هویتی شرقی داشت و ساختار ارکسترال به شدت توانمند آن، در کنار استفاده ماهرانه آهنگساز از سازهای کوبه‌ای سرزمین‌های عربی همه و همه دست به دست هم دادند تا موسیقی این فیلم یکی از ماندگارترین موسیقی متن‌های تاریخ سینمای جهان شود و جالب اینکه سازنده موسیقی این اثر سینمایی یعنی موریس ژار، مسلمان نبوده است. او آهنگ‌ساز و رهبر ارکستری فرانسوی تبار بود که در طول زندگی هنری خود برنده سه جایزه اسکار در بخش بهترین موسیقی فیلم شد. گفتنی است موسیقی متن فیلم «رسالت» (محمد رسول الله)، در مراسم اسکار سال 1977 نامزد دریافت اسکار بهترین موسیقی متن شد.
«رامین بهنا» آهنگساز و مدرس موسیقی درباره علل موفقیت موسیقی این فیلم معتقد است که راز ماندگاری موسیقی این فیلم را باید در دو علت بسیار مهم جست؛ نخست اینکه موریس ژار آهنگسازی به شدت توانمند و خلاق بود و خلاقیت این هنرمند را به راحتی می‌توان در تمامی آثار او از جمله لورنس عربستان (1962)، دکتر ژیواگو (1965)، گذرگاهی به هند (1984) که هر سه برنده جایزه اسکار شده‌اند و موسیقی فیلم‌های رسالت (1976) و عمر مختار (1981) دید. دومین علت موفقیت موسیقی این فیلم را باید پژوهش عمیق و طولانی‌مدت این آهنگساز درباره موسیقی عربی دانست . یکی از نمودهای عینی اهمیت پژوهش در موفقیت این فیلم را می‌توان در تم اصلی موسیقی این فیلم به نام «فتح مکه» دید که پژوهش آهنگساز برای خلق موسیقی این اثر، دو سال به طول انجامید.
«فردین خلعتبری» - آهنگساز موفق سینما و تلویزیون – نیز علل موفقیت این موسیقی را چنین برمی شمارد: «در مجموع، فیلم رسالت، اثری است که از نظر ساختار سینمایی بسیار خوب ساخته شده است و همین امر راه رسیدن آهنگساز را به موسیقی زیبای این فیلم هموار کرده است.»
آهنگساز سریال شب دهم در ادامه به پژوهش عمیق و طولانی موریس ژار درباره موسیقی سرزمین‌های اسلامی اشاره کرد و پژوهش عمیق این آهنگساز را از علل موفقیت و ماندگاری این اثر موسیقایی دانست و افزود: در کنار ساختار سینمایی قدرتمند این فیلم و پژوهش عمیق آهنگساز آن، موریس ژار ملودی بسیار قدرتمندی برای این فیلم خلق کرد و با مهارتی ستودنی، موسیقی ساخته شده را برای سازهای ارکستر سمفونیک تنظیم و اجرا کرد.»
جالب است بدانید که موریس ژار، او پیش از ورود به عرصه موسیقی دانشجوی دانشکده مهندسی سوربن بود اما پس از مدتی و بر خلاف خواسته پدرش دانشگاه سوربن را ترک کرد و برای تحصیل آهنگسازی وارد کنسرواتوار پاریس شد. او اولین موسیقی متن خود را در سال 1951 در فرانسه ضبط کرد، وی بیش از صد و پنجاه موسیقی فیلم برای کارگردانان مشهوری مانند جان فرانکن هایمر، آلفرد هیچکاک، جان هیوستون، دیوید لین، لوچینو ویسکونتی و پیتر ویر ساخته است.
ژان میشل ژار یکی از مطرح‌ترین آهنگسازان موسیقی الکترونیک دنیا، فرزند اوست.

مرتبط با این