صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

در این مطلب دربارة موسیقی متن فیلم محمد رسول الله و علل موفقیت آن می‌خوانید.

اثر به یادماندنی مصطفی عقاد كه در ایران با نام فیلم محمد رسول الله (ص) بارها و بارها پخش شده است، در سال 1976 در صحراهای لیبی ساخته شد و موسیقی اثرگذار آن را «موریس ژار» آهنگساز فرانسوی ساخت. موسیقی‌ای كه احساس و حماسه را همزمان دارد. هم شور جهاد در سرمی‌افكند هم شوق دیدار یار در غار حرا.
تم اصلی این موسیقی كاملا هویتی شرقی داشت و ساختار اركسترال به شدت توانمند آن، در كنار استفاده ماهرانه آهنگساز از سازهای كوبه‌ای سرزمین‌های عربی همه و همه دست به دست هم دادند تا موسیقی این فیلم یكی از ماندگارترین موسیقی متن‌های تاریخ سینمای جهان شود و جالب اینكه سازنده موسیقی این اثر سینمایی یعنی موریس ژار، مسلمان نبوده است. او آهنگ‌ساز و رهبر اركستری فرانسوی تبار بود كه در طول زندگی هنری خود برنده سه جایزه اسكار در بخش بهترین موسیقی فیلم شد. گفتنی است موسیقی متن فیلم «رسالت» (محمد رسول الله)، در مراسم اسكار سال 1977 نامزد دریافت اسكار بهترین موسیقی متن شد.
«رامین بهنا» آهنگساز و مدرس موسیقی درباره علل موفقیت موسیقی این فیلم معتقد است كه راز ماندگاری موسیقی این فیلم را باید در دو علت بسیار مهم جست؛ نخست اینكه موریس ژار آهنگسازی به شدت توانمند و خلاق بود و خلاقیت این هنرمند را به راحتی می‌توان در تمامی آثار او از جمله لورنس عربستان (1962)، دكتر ژیواگو (1965)، گذرگاهی به هند (1984) كه هر سه برنده جایزه اسكار شده‌اند و موسیقی فیلم‌های رسالت (1976) و عمر مختار (1981) دید. دومین علت موفقیت موسیقی این فیلم را باید پژوهش عمیق و طولانی‌مدت این آهنگساز درباره موسیقی عربی دانست . یكی از نمودهای عینی اهمیت پژوهش در موفقیت این فیلم را می‌توان در تم اصلی موسیقی این فیلم به نام «فتح مكه» دید كه پژوهش آهنگساز برای خلق موسیقی این اثر، دو سال به طول انجامید.
«فردین خلعتبری» - آهنگساز موفق سینما و تلویزیون – نیز علل موفقیت این موسیقی را چنین برمی شمارد: «در مجموع، فیلم رسالت، اثری است كه از نظر ساختار سینمایی بسیار خوب ساخته شده است و همین امر راه رسیدن آهنگساز را به موسیقی زیبای این فیلم هموار كرده است.»
آهنگساز سریال شب دهم در ادامه به پژوهش عمیق و طولانی موریس ژار درباره موسیقی سرزمین‌های اسلامی اشاره كرد و پژوهش عمیق این آهنگساز را از علل موفقیت و ماندگاری این اثر موسیقایی دانست و افزود: در كنار ساختار سینمایی قدرتمند این فیلم و پژوهش عمیق آهنگساز آن، موریس ژار ملودی بسیار قدرتمندی برای این فیلم خلق كرد و با مهارتی ستودنی، موسیقی ساخته شده را برای سازهای اركستر سمفونیك تنظیم و اجرا كرد.»
جالب است بدانید كه موریس ژار، او پیش از ورود به عرصه موسیقی دانشجوی دانشكده مهندسی سوربن بود اما پس از مدتی و بر خلاف خواسته پدرش دانشگاه سوربن را ترك كرد و برای تحصیل آهنگسازی وارد كنسرواتوار پاریس شد. او اولین موسیقی متن خود را در سال 1951 در فرانسه ضبط كرد، وی بیش از صد و پنجاه موسیقی فیلم برای كارگردانان مشهوری مانند جان فرانكن هایمر، آلفرد هیچكاك، جان هیوستون، دیوید لین، لوچینو ویسكونتی و پیتر ویر ساخته است.
ژان میشل ژار یكی از مطرح‌ترین آهنگسازان موسیقی الكترونیك دنیا، فرزند اوست.

مرتبط با این