صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گزارش صدور مجوز‌ها را در نیمه نخست سال منتشر کرد.

در شش ماهه نخست امسال، یک هزار و 695 تک آهنگ، 135 اثر تصویری یا نماهنگ و 159 آلبوم مجوز انتشار گرفتند. همچنین با توجه به عدم برگزاری اجرا‌های صحنه‌ای در شش ماه اول امسال به دلیل شیوع کرونا، در این مدت مجوز 16 عنوان برنامه اجرای صحنه‌ای با 30 اجرا از سوی دفتر موسیقی صادر شده که این اجرا‌ها به‌صورت آنلاین برای علاقه‌مندان پخش شده است.

این آمار نشان می‌دهد که در موسیقی سنتی، 48 آلبوم و 91 تک آهنگ، در موسیقی پاپ 46 آلبوم و 1212 تک آهنگ، در موسیقی کلاسیک 14 آلبوم و 39 تک آهنگ، در موسیقی نواحی 10 آلبوم و 53 تک آهنگ، در بخش تلفیقی 39 آلبوم و 292 تک آهنگ و در موسیقی کودک 2 آلبوم و 8 تک آهنگ مجوز انتشار را دریافت کرده اند که نشان می‌دهد با وجود فراوانی تک آهنگ‌ها در موسیقی پاپ، موسیقی سنتی از ساز و کار منسجمی برای انتشار آلبوم‌ها برخوردار بوده است.

در این میان 38 مجوز برای انتشار کتاب صوتی هم صادر شده که کتاب "پرنده من" نوشته فریبا وفی، شاخص‌ترین اثر در این حوزه است.

شاخص‌ترین آثار بخش‌های مختلف

در بخش پاپ در شش ماهه نخست سال، از میان آلبوم‌های پاپ که مجوز انتشار گرفته‌اند، می‌توان به آلبوم‎های "سیب هوس" به آهنگسازی و خوانندگی "امیر عظیمی"، "تک گویی" به آهنگسازی و خوانندگی "سیروان خسروی"، "آدمای شب زده" به آهنگسازی و خوانندگی "کاوه یغمایی" و "دوراهی" به آهنگسازی و خوانندگی "امیر عباس گلاب" اشاره کرد.

همچنین بیشترین مجوز را در بخش پاپ به ترتیب "افشین آذری" با یازده اثر، "سینا سرلک" با ده اثر و پدرام بهزادی فر با هفت اثر دریافت کرده اند که همه آن‌ها در قالب تک آهنگ بوده است.

در بخش سنتی از میان آثاری که مجوز انتشار گرفته‌اند باید به آلبوم‎های "آیینه " به خوانندگی و آهنگسازی جواد طیرانی بطحایی، "نهان" به خوانندگی حسین علیشاپور و آهنگسازی یاسمین رحمتی، " هم نفسی با خدا" به خوانندگی و آهنگسازی علیرضا فولادی و"با من بخوان" به خوانندگی علیرضا قربانی و آهنگسازی حسام ناصری اشاره کرد.

بیشترین مجوز را در بخش موسیقی سنتی در بخش تک آهنگ علی دهکردی با 7 اثر و علیرضا گلبانگ با 3 اثر دریافت کرده‎اند.

در بخش موسیقی کلاسیک از میان شاخص‌ترین آلبوم‌های منتشر شده می‌توان به آلبوم‌های " کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی" به آهنگسازی کریستف رضایی، مازیار یونسی و پیمان یزدانیان، " مشتاق گل " به آهنگسازی هوشنگ کامکار و "نوروز آیینه " به آهنگسازی فردین خلعتبری اشاره کرد.

در بخش موسیقی تلفیقی نیز می‌توان به آلبوم‌ها و تک آهنگ هایی، چون " از روز‌های نبودن" به خوانندگی سالارعقیلی و آهنگسازی هومن دهلوی، " ایستگاه" به خوانندگی امید نعمتی و آهنگسازی مهیار علیزاده، " آغوشی خیالی" به خوانندگی علی یاری و حسین (ایرج) خواجه امیری اشاره کرد.

آمار مقایسه‌ای
در شش ماه اول سال 1398 یک هزار و 78 تک آهنگ، 127 نماهنگ، 161 آلبوم و 270 عنوان اجرای صحنه‌ای از دفتر موسیقی مجوز گرفته بود.

در شش ماهه نخست سال گذشته، در بخش آلبوم‌ها پاپ 30، سنتی 60، کلاسیک9محلی 19و تلفیقی 43 اثر تولید شده اند که در بخش پاپ رشد بیشتری در سال جاری مشاهده می‌شود.

در تولید تک آهنگ در همین بازه زمانی در سال گذشته تعداد پاپ 765، سنتی 64، کلاسیک 18، محلی 27 و تلفیقی 204 اثر تولید شده اند که در همه بخش‌ها افزایش دیده می‌شود.

انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • به هنرمندی امیر آزاد صورت گرفت؛ بداهه‌پردازی در موسیقی با «گفتگوی نی و دل»/ «نی» انسانی تنهاست

  • علی رهبری

  • به آهنگسازی امیرحسین سمیعی؛ پوئم سمفونی اروند تولید می شود/ یک اثر سمفونیک برای دفاع مقدس

  • پیام مدیردفتر موسیقی وزارت ارشاد؛ فرصتی که جشنواره موسیقی جوان ایجاد کرد/ راهی روشن برای آینده

  • به مناسبت هفته نیروی انتظامی؛ «اقتدار» با صدای محسن توسلی منتشر شد/ باهم برای امنیت و سلامت

  • تعویق در اجرای علی رهبری در کرواسی؛ موج جدید کرونا مانع از برگزاری کنسرت در اروپا شد

  • تازه‌ترین اثر هوشنگ کامکار در حال و هوای موسیقی ملی شنیدنی شد

  • اطلاعیه وزارت ارشاد؛ تعطیلی مراکز فرهنگی هنری تهران یک هفته دیگر تمدید شد

  • انتشار آلبوم ویژه تصویری از استادان موسیقی خراسان/ تماشای «نوایی»

  • ملا کمال‌ خان هوت