صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

بزرگداشت هنرمندان پیشكسوت؛ استادان فضل‌الله توكل، درویش رضا منظمی و همایون رحیمیان در آیین پایانی سی‌ و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر برگزار خواهد شد.

بزرگداشت استادان فضل الله توكل آهنگساز نوازنده سنتور، درویش رضا منظمی آهنگساز نوازنده و مدرس ساز كمانچه و ویولن و همایون رحیمیان موسیقیدان، نوازنده و رهبر اركستر در آیین پایانی سی و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر برگزار می‌شود.

استاد فضل الله توكل آهنگساز، نوازنده سنتور و شاعر متولد 14 آبان 1321 در تهران است. او كه از شاگردان علی تجویدی و حسین یاحقی است، در اركسترهایی همچون رادیو و گل‌ها به نوازندگی پرداخته است و اجراهای متعدد تك‌نوازی در برنامه‌های یك شاخه گل، گل‌های رنگارنگ، برگ سبز و گل‌های جاویدان داشته است. هم‌نوازی‌های سنتور و ویولن توكل با پرویز یاحقی و یا اسدالله ملك نقش مهمی در گسترش هم‌نوازی این سازها در موسیقی معاصر ایران داشته است.

توكل آثار متعددی را با صدای اكبر گلپایگانی ضبط و منتشر كرده است كه از جمله آنها می‌توان به قهر و ناز، مست عشق و عقیق اشاره كرد.

در سال‌های اخیر مجموعه «عمری عاشقانه نوشتم» و «عمری عاشقانه نواختم» نیز در قالب كتاب و آلبوم موسیقی به سرپرستی این هنرمند روانه بازار شده است. توكل دارای مدرك درجه یك هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

استاد درویش رضا منظمی آهنگساز، نوازنده و مدرس ساز كمانچه و ویولن از شاگردان بنام استاد حسین یاحقی است. منظمی یادگیری كمانچه را ابتدا به صورت خودآموز و سپس نزد اساتیدی همچون حسین یاحقی و علی اصغر بهاری به انجام رسانید و پس از قبولی در دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، مبانی موسیقی دستگاهی را نزد نورعلی برومند و داریوش صفوت آموخت.
آشنایی و همكاری منظمی با محمدرضا لطفی در شكل‌گیری گروه شیدا و اجراهای متعددی همچون چهره به چهره در دهه پنجاه نقش اساسی داشت. بازگشت منظمی در اوایل دهه شصت به خرم‌آباد باعث گسترش آموزش كمانچه در این شهر شد و سپس در دهه هفتاد با دعوت دانشكده هنرهای زیبا منظمی پس از دریافت مدرك كارشناسی ارشد به عضویت هیات علمی دانشگاه تهران درآمد.

آلبوم‌هایی همچون در خیال و مقام صبر حاصل همكاری‌های او در دهه هفتاد با محمدرضا شجریان و پرویز مشكاتیان است. انتشار آلبوم‌های تكنوازی كمانچه، معاونت آموزشی دانشكده هنرهای زیبا، ریاست این دانشكده و عضویت در شورای عالی شعر و موسیقی صدا سیما از جمله تجربه‌های حرفه‌ای منظمی است.

استاد همایون رحیمیان موسیقیدان، نوازنده و رهبر اركستر از هنرمندان مطرح موسیقی كلاسیك در ایران به شمار می‌رود. رحیمیان ویولن را از 10سالگی نزد واهه خوجایان آغاز و سپس از هنرستان عالی موسیقی فارغ التحصیل شد. او نزد اساتیدی همچون فریدون ناصری، مصطفی كمال پورتراب، حسین ناصحی و مرتضی حنانه كار كرده و در سال‌های جوانی در اركستر مجلسی رادیو و تلویزیون و اركستر سمفونیك هلند به نوازندگی پرداخته است.

كنسرت مایستری اركستر سمفونیك صدا سیما و اركستر سمفونیك تهران و اركستر ملی، عضویت ارشد در شورای كارشناسی واحد موسیقی و شورای عالی موسیقی سازمان صدا و سیما، آهنگسازی بیش از یكصد قطعه موسیقی شامل قطعات مارش و نظامی تدریس در دانشگاه هنر و هنرستان موسیقی دختران و هنرستان صدا و سیما تنها بخشی از كارنامه حرفه‌ای اوست.

رحیمان دارای مدرك درجه یك هنری است و بیش از پنج آلبوم موسیقی و صدها ترانه را با صدای خوانندگانی همچون حسام‌الدین سراج، بیژن خاوری، مهرداد كاظمی و محمد معتمدی آهنگسازی و تنظیم كرده است. رحیمیان هم اكنون رهبر دایم اركستر ملی ایران است.

سی‌ و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به همت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران با همكاری بنیاد رودكی به دبیری رضا مهدوی از 23 تا 28 بهمن امسال در بخش‌های رقابتی (جایزه باربَد) و غیررقابتی همزمان در تهران و استان‌های دیگر برگزار می‌شود و جایزه ترانه،‌ جایزه موسیقی و رسانه، بخش سرود و نشست‌های پژوهشی برنامه‌های دیگر این دوره از جشنواره است.

مرتبط با این خبر

  • موسیقی پاپ صاحب جشنواره می‌شود

  • ارتقای همكاری‌های موسیقایی ایران و تاجیكستان/ اركسترها ادغام می‌شوند

  • رقابت نوجوانان تهرانی در مسابقه «هم‌سُرا»

  • كنسرت موسیقی موغام آذربایجانی در تالار وحدت برگزار می‌شود

  • انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران

  • اركستر سمفونیك تهران «فلوت سحرآمیز» را روی صحنه می‌برد

  • رضا صادقی برای كودكان كار می‌خواند

  • شنیدن ضبط‌های خصوصی استاد فقید در یك آلبوم موسیقی

  • عاشقانه‌های حسام آرین شنیدنی شد

  • اجرای «شور تماشایی من» و «سونای» در برج آزادی