صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر فردا دوشنبه - 23 بهمن ماه- با اجرای گروه موسیقی بانوان «نهال» آغاز می‌شود، رویدادی كه «عدالت فرهنگی» در چگونگی اجرا و انتخاب مكان برنامه‌ها را مورد توجه قرار داده است

سی و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به دبیری رضا مهدوی از دوشنبه تا شنبه -23 تا 28 بهمن ماه- در بخش‌های رقابتی (جایزه باربَد) و غیررقابتی در تهران و 14 استان دیگر كشور برگزار می‌شود.

هفت سالن تهران؛ تالارهای وحدت، رودكی، سالن سوره حوزه هنری، فرهنگسراهای ارسباران، بهمن، كوشك باغ هنر منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد و سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی میزبان اجراهای اركسترال، كلاسیك، ردیف دستگاهی، نواحی، هنرستان‌های موسیقی، كودك و نوجوان، سرود، بین‌الملل و پاپ این جشنواره است.

سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر فردا- دوشنبه- 23 بهمن ماه- با اجرای گروه موسیقی «نهال» ویژه بانوان به سرپرستی و خوانندگی لیلا نجفی در تالار وحدت آغاز می‌شود و با اجرای آثاری در بخش‌های اركسترال، بین‌الملل، ردیف دستگاهی، نواحی، سرود، پاپ و نشست‌ پژوهشی ادامه پیدا می‌كند.

اركستر موسیقی ملی ایران به رهبری همایون رحیمیان، خوانندگی محمد معتمدی، با همراهی گروه كُر بنیاد رودكی به رهبری رازمیك اوحانیان ساعت 18:30 در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

مازیار ظهیرالدینی كنسرت مایستر این اجراست و اركستر ملی قطعه‌های «تهران» به آهنگسازی و تنظیم همایون رحیمیان و همراهی گروه كُر، «كویر» به آهنگسازی محمد معتمدی و تنظیم افشین عزیزی، «ناله شبگیر» اثر پرویز یاحقی با تنظیم امیرحسین طایی، قطعه محلی «بویر احمدی» با تنظیم همایون رحیمیان و همراهی گروه كُر، «پیروزی» به آهنگسازی و تنظیم همایون رحیمیان و همراهی گروه كُر را اجرا خواهد كرد.
روشنی روی تو با تنظیم امیرحسین طایی، «آسمان خدا» به آهنگسازی مجید وفادار و تنظیم سیامك بهبهانی، قطعه محلی «رشید خان» با تنظیم همایون رحیمیان و همراهی گروه كُر، «سوگند» اثر بابك افشار، «تكیه‌گه خیال» به آهنگسازی زنده یاد امیرفرشید رحیمیان و تنظیم همایون رحیمیان و «ای ایران» اثر روح‌الله خالقی با تنظیم گلنوش خالقی با همراهی گروه كُر از دیگر قطعه‌های این كنسرت در نخستین شب سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر هستند.

سپس سالار عقیلی خواننده موسیقی سنتی به همراه گروهش ساعت 21:30 در تالار وحدت قطعاتی را برای مخاطبان اجرا خواهد كرد. عقیلی سال 1400 به همراه گروه «راز و نیاز» در سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر حضور داشت.

موسیقی بین‌الملل از ارمنستان و افغانستان

تالار رودكی 23 بهمن ماه ساعت 18:30 و 21:30 به ترتیب میزبان رسیتال پیانوی هایك ملیكیان از ارمنستان و گروه «عندلیبان» از افغانستان است.

هایك ملیكیان متولد سال 1980 در ارمنستان است، او به عنوان یكی از نوازندگان حرفه‌ای در اجرای آثار قرن بیستم شناخته می‌شود و از سال 2007 به بعد، چندین آلبوم تك نوازی از ملیكیان منتشر شده است كه از بین آنها می‌توان به مجموعه آثار آرنو باباجانیان برای پیانوی سولو اشاره كرد.

این هنرمند سال 2013 از طرف رئیس جمهوری ارمنستان لقب هنرمند افتخاری جمهوری ارمنستان را دریافت كرده است. ملیكیان سال 1394 نیز در تالار رودكی تهران، شیراز، یزد و اهواز به اجرای برنامه پرداخته و مستر كلاس‌های نوازندگی پیانو را برگزار كرده بود.
موسیقی ردیف دستگاهی

كنسرت‌های گروه «آوای هور» به سرپرستی و خوانندگی سیدمحسن حسینی ساعت 18:30 و «طیب جان» به سرپرستی حسین قاسم‌زاده ساعت 21:30 در بخش ردیف دستگاهی در سالن سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

سیدمحسن حسینی خواننده آواز ایرانی است كه علاوه بر انتشار آلبوم‌هایی همچون «دقیقه»، «در دور دست»، «شهر مناجات»، «نواحی اشك» اجراهای صحنه‌ای بسیاری در داخل و خارج از كشور داشته است و اكنون مدیریت گروه موسیقی «هور» را به عنوان بهترین گروه موسیقی از نگاه داوران در جشنواره سی و هشتم فجر برعهده دارد.

دبیری نخستین جشنواره مناجات‌خوانی و سحری خوانی (ماهور) و دبیری بخش موسیقی نخستین جشنواره (روایت جهاد) در حوزه هنری، نامزدی جایزه باربَد سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، بهترین خوانندگی موسیقی دستگاهی برای آلبوم موسیقی «در دور دست»، دیپلم افتخار بهترین خواننده موسیقی دستگاهی سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر برای آلبوم موسیقی «جز عشق ندارم هنری»، اجرای آواز در آلبوم «از سراسر بگذشته» به عنوان بهترین آلبوم موسیقی جشنواره بسطامی و آلبوم برگزیده سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از سوابق و افتخارات حسینی است.
حسین قاسم‌زاده آهنگساز و نوازنده سازهای نی و سنتور است كه سال 1399 آلبوم «طبیب جان» با اشعاری از حافظ، سعدی، مولانا، آهنگسازی وی و خوانندگی علیرضا وكیلی‌منش منتشر شد.

قاسم‌زاده علاوه بر اجرای كنسرت‌هایی در داخل و خارج از كشور با گروه‌هایی همچون «ماهان»، «ایل»، «سپیدار»، «وصل یار»، «نوبهار»، «بیداد»، «عرفان» و نوازندگی در آلبوم‌های «صبوی تشنه» به آهنگسازی آرش كامور با صدای سالار عقیلی، «سراسر مه» به آهنگسازی آرش كامور با صدای محمد معتمدی، «عطار و اسب و آتش» با همراهی آرش كامورو وحید تاج، «روی بر آفتاب» به آهنگسازی صادق چراغی و صدای علیرضا قربانی همكاری داشته است.

گروه‌های «فلك الافلاك» به سرپرستی فرشاد سیفی از استان لرستان ساعت 18:30 و «ندای تفتان» به سرپرستی محمد ریگی‌پناه از استان سیستان و بلوچستان نخستین شب سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر در بخش موسیقی نواحی در فرهنگسرای ارسباران به روی صحنه می‌روند.

كوشك باغ هنر منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد نیز 23 بهمن ماه ساعت 18:30 میزبان گروه‌های سرود «ری‌نوا» و «شمیم یاس» است. ورود برای عموم علاقه‌مندان در این بخش رایگان است.
3 كنسرت موسیقی پاپ

كنسرت‌های موسیقی پاپ نیز امسال در راستای تحقق عدالت فرهنگی، در دو سالن مجزا، فرهنگسرای بهمن و سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی 23 بهمن ماه ساعت‌های 19 و 22 به ترتیب میزبان كنسرت‌های خواننده‌های پاپ؛ آرون افشار و مقصود صادقلو است. علیرضا طلیسچی دیگر خواننده پاپ ساعت‌های 19 و 22 در فرهنگسرای بهمن به روی صحنه می‌رود. قیمت بلیت كنسرت‌های موسیقی پاپ در جشنواره موسیقی فجر كه در شرایط عادی به حدود 800 هزار تومان (795 هزار تومان) می‌رسد، 95 تا 450 هزار تومان است.

قیمت سایر كنسرت‌ها و برنامه‌های موسیقایی در سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر از 100 تا 300 هزار تومان متغیر است و مدیران این جشنواره با قیمت‌گذاری مناسبت سعی كردند شرایطی را فراهم كنند تا اقشار مختلف مردم از برنامه‌های جشنواره بهره‌مند شوند.

در بخش نشست پژوهشی نیز، نشست «نگاه راهبردی به حوزه موسیقی» 23 بهمن ماه ساعت 20 تا 21 به میزبانی مهدی امین فروغی موسیقیدان، نویسنده و مجری كارشناس و با حضور ساعد آذری مدرس و پژوهشگر موسیقی برگزار و از رادیو «گفتگو» پخش خواهد شد.

سی‌ و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به همت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران با همكاری بنیاد رودكی برگزار می‌شود وجایزه‌های ترانه،‌ موسیقی و رسانه از دیگر بخش‌های این جشنواره است.

مرتبط با این خبر

  • ارتقای همكاری‌های موسیقایی ایران و تاجیكستان/ اركسترها ادغام می‌شوند

  • رقابت نوجوانان تهرانی در مسابقه «هم‌سُرا»

  • كنسرت موسیقی موغام آذربایجانی در تالار وحدت برگزار می‌شود

  • انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران

  • اركستر سمفونیك تهران «فلوت سحرآمیز» را روی صحنه می‌برد

  • رضا صادقی برای كودكان كار می‌خواند

  • شنیدن ضبط‌های خصوصی استاد فقید در یك آلبوم موسیقی

  • عاشقانه‌های حسام آرین شنیدنی شد

  • اجرای «شور تماشایی من» و «سونای» در برج آزادی

  • «زخمه‌های جاودانه» فرهنگ شریف رونمایی می‌شود