صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مجتبی عسگری (خواننده موسیقی ایرانی) كه در اجرای اكسترال «سوگ شفق» روای نقش امام حسین (ع) بود، بر این باور است، ایجاد بستر برای تولیدات انبوه و كیفی در زمینه كارهای آیینی نیازمند فرهنگ‌سازی است.

مجتبی عسگری درباره تجربه خوانندگی در اجرای «سوگ شفق» گفت: اجرای آیینی «سوگ شفق» یك كار كاملا موسیقایی است كه از نگاه من تمامی فاكتورهای یك كنسرت كامل در آن دیده شده است. اركستری بزرگ كه از فاكتورهای اركستر سمفونیك هم برخوردار بوده و در كنار آن كار خوب دیگر عوامل اجرایی هم دیده شد. نكته دیگر انتخاب اشعار است كه از ویژگی‌های مهم این كار محسوب می‌شود. در اجرای موسیقایی «سوگ شفق» از اشعار حافظ، مولانا، فردوسی و... در كنار اشعاری كه توسط آقای میثم آقایی، شاعر جوان كشورمان سروده شده بود، استفاده شده است و بطور كلی كار به گونه‌ای ارائه شده كه می‌توان در قالب شعرهای كلاسیك، واقعه كربلا و این حماسه بزرگ تاریخی را با زبان امروز روایت كرد. نكته قابل توجه این است كه اشعار این اجرا متفاوت از سروده‌هایی است كه طی این یكی، دو دهه توسط برخی خواننده‌ها یا مداحان شنیده شده است.

عسگری درباره ارتباط و احساس خود در نقش و راوی امام حسین (ع) اظهار داشت: از كودكی در شب‌های محرم و در محله خودمان در دسته‌های عزاداری شركت می‌كردم، در تكایا اذان می‌گفتم و قرآن می‌خواندم؛ در برخی از هیات‌ها هم تا دوران نوجوانی نوحه‌خوانی می كردم. در واقع این نوع فعالیت‌ها و اعتقادات از دوران كودكی در درون ما نشات گرفته است و با آنها بزرگ شدیم و اجرای «سوگ شفق» برای من به نوعی تداعی‌كننده آن دوران بود و برایم خیلی لذت‌بخش است كه در این ژانر توانستم بازتاب روزهای كودكی خود را در وسعت بیشتری ببینم.

این خواننده درباره تولید و محتوای اندك در زمینه كارهای آیینی پاسخ داد: ایجاد بستر برای تولیدات انبوه و كیفی نیازمند فرهنگ‌سازی است. موسیقی آیینی، بخش مهمی از موسیقی سرزمین ما است كه می‌تواند در مناسبت‌های خاص خود و البته با فاكتورهای خوب اجرا شود. فاكتورهای خوب بدین معنا است كه تحریفاتی در آن صورت نگیرد و ما می‌توانیم در این ایام با یك اثر هنری خوب چون موسیقی، واقعه عاشورا را به مردم یادآوری كنیم تا درآن تفكر كنند.

به گفته مجتبی عسگری در ایام محرم و صفر كه به موسیقی به نوعی تعطیل است و دستمان خالی است، می‌توان با استفاده از اشعار سعدی، حافظ، مولانا و... كه متناسب با ایام عزاداری باشد، موسیقی‌های خوب تولید و اجرا كرد.

این خواننده در پایان درباره اثرگذاری زبان هنر دربیان پیام عاشورا گفت: رسالت هنر انتقال پیام به مخاطب است و ما می‌توانیم با زبان موسیقی این نوع آثار ارزشمند را كه الگوی همه مردم است به جهانیان معرفی كنیم. امام حسین(ع) الگو همه جهانیان است و درس آزادی و آزادگی و بزرگ را به ما آموخته و بنابراین می‌توان به جای گفتن رنج‌ها و مصیبت‌های كربلا از ویژگی‌های این امام بزرگ بگوییم و به آن افتخار كنیم.

«سوگ شفق» یك اجرای آیینی به مناسبت اربعین حسینی (ع) بوده و روایت حماسه كربلا در پنج پرده است كه در پرده اول: تقابل خیر و شر، پرده دوم:صبح عاشورا، پرده سوم:بازگشت جناب حُر، پرده چهارم: شهادت حضرت عباس(ع) و پرده پنجم: شهادت امام حسین (ع) را روایت می‌كند. اجرای آیینی «سوگ شفق» با همراهی اركستر بزرگ متشكل از نوازندگان به رهبری عرفان وكیلی و خوانندگان كر به رهبری سرژیك میرزائیان با خوانندگی مجتبی عسگری(امام حسین (ع))، هادی فیض‌آبادی (حضرت عباس(ع))، سید محسن حسینی (جناب حُر)، امیرحسین سمیعی (عمربن سعد)، محمدرضا صفی (شمر) و ستار روزبه (ابلیس) به آهنگسازی میلاد آقایی است.

مرتبط با این خبر

  • شهادت امام حسن عسكری(ع) تسلیت باد

  • آلبوم «موسیقی كودك» منتشر شد/ همكاری با شاعران مطرح

  • تك آهنگ‌هایی كه به استقبال پاییز رفتند/شنیدن چند عاشقانه موسیقایی

  • جنوب تهران میزبان یك كنسرت متفاوت می‌شود/ سه اجرا با یك بلیت!

  • فرارسیدن ماه ربیع مبارك

  • ورود تار ایرانی در فصل هنری موسیقی كلاسیك تركیه

  • شنیدن «احساس رهایی» در یك آلبوم/ «همنشین خیال» متولد شد

  • خواندن ناخوانده‌های استاد فقید موسیقی در یك كتاب پژوهشی

  • سازهایی كه به احترام محرم كوك شد

  • انتقاد مدیرعامل خانه موسیقی از یك تفكر غلط در موسیقی!