صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search


والری گرگیف یکی از مشهورترین رهبران ارکستر جهان علی رهبری را به روسیه دعوت کرده است.

علی رهبری، بنا بر دعوت «والری گرگیف» مدیر هنری اپرای مارینسکی، در روز شنبه 18 تیرماه در شهر سن‌پترزبورگ با اجرای آثاری از شوستاکوویچ و کورساکف بروی صحنه می‌رود.

دعوت از علی رهبری از چند سال پیش صورت گرفته است و این اقدام علی رهبری در اجابت دعوت گرگیف زمانی انجام می‌شود که رسانه‌های غربی بشدت مشغول نفرت پراکنی علیه هنرمندان روسی هستند.

علی رهبری، رهبر و آهنگساز بین‌المللی ایرانی که از دوستان آقای گرگیف است در مصاحبه‌هایی از جمله در لندن از هنرمندان روسیه بشدت حمایت کرده و اعمال هر نوع تحریمی علیه هنرمندان و ورزشکاران این کشور را بیجا، نادرست، ناعادلانه و مردود خوانده است.

استاد علی رهبری در گفتگو با خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس در خصوص اینکه چرا غربی‌ها سیاست را وارد دیگر عرصه‌ها ازجمله هنر می‌کنند؟ گفت: متاسفانه علیرغم هرآنچه که دولتمردان و سیاسیون اروپایی ادعا می‌کنند ما نه تنها در مورد استاد گرگیف بلکه در موارد متعدد دیگر شاهد سیاسی کردن هنر توسط مسولان اروپایی هستیم. مادامیکه با شروع مناقشه روسیه و اوکراین شاهد بودیم که اروپایی‌ها به استاد گرگیف فشار آوردند و زمانیکه ایشان نپذیرفتند که مسائل سیاسی را وارد حیطه کار و هنر خود کنند، او را مجبور به ترک ارکستر آلمان و مراجعت به روسیه کردند.

والری آبیسالوویچ گرگیف هنرمند مردمی روسیه، رهبر ارکستر و اپرا مدیر «شرکت اوستیایی اورجین» است. او مدیر ارشد و مدیر هنری سالن نمایشی تئاتر مارینسکی و رهبر ارکستر ارشد ارکستر فیلارمونیک مونیخ و مدیر هنری جشنواره شب‌های سفید در سن پترزبورگ است. وی همچنین برندهٔ جوایزی همچون نشان افتخار مسروپ ماشتوتس مقدس، نقاب زرین، نشان الکساندر نوسکی، لژیون دونور (افسر)، نشان دوستی، قهرمان کار از فدراسیون روسیه، و هنرمند مردمی روسیه شده‌ است.

علی رهبری، موسیقی‌دان و رهبر ارکستر ایرانی است. او که در اتریش با نام الکساندر مشهور است، با رهبری بیش از 120 ارکستر مطرح دنیا و ضبط حدود 250 آلبوم اثر موسیقی کلاسیک جهانی با مهم‌ترین ارکسترها و اپراهای دنیا یکی از مطرح‌ترین چهره‌های موسیقی ایران است.

والری گرگیف روس، که از برجسته‌ترین رهبران ارکستر جهان است در روزهای ابتدایی مناقشه روسیه و اوکرایت، به خاطر امتناع از اظهار نظر در این مورد به دستور شهردار مونیخ از رهبری ارکستر بزرگ فیلارمونیک این شهر برکنار شد.

مرتبط با این خبر

  • ارکستر ملی ایران در تالار وحدت روی صحنه می‌رود

  • فرم‌های «موسیقی ایرانی اسلامی» کتاب شد/ خواندن «اصنافِ تصنیف»

  • علیرضا قربانی برای اولین‌بار در خراسان رضوی روی صحنه می‌رود

  • قابل توجه شنوندگان عزیز رادیو آوا

  • راه اندازی "پویش تابستان من" در رادیو پیام

  • کنسرتی برای تجلیل از غلامحسین بیگجه‌خانی و پرویز مشکاتیان

  • دلنوشته آریا عظیمی‌نژاد برای مرحوم کریم‌خانی/ ای شاه پناهش بده!

  • درگذشت محمدعلی کریم‌خانی ؛ خواننده قطعه معروف «آمده‌ام ای شاه پناهم بده»

  • پارلمان اوکراین به ممنوعیت موسیقی و ادبیات روسیه رای داد

  • همایون شجریان شروع نکرده رکورد زد